Rodzaje fototapet

Osoby remontujące mieszkanie często szukają czegoś, co ożywi i urozmaici wnętrze. Wielu decyduje się na wykorzystanie fototapety, która będzie efektownym uzupełnieniem reszty dodatków i nada charakter pomieszczeniu.

Jest to rozwiązanie tyleż modne, co estetyczne. Szukając jednak odpowiedniej fototapety szybko zauważymy, że różnią się one ceną. Wynika to nie tyle z obrazu, który przedstawia, a ze sposobu wykonania. Najprostsze i najtańsze są fototapety papierowe. Drukuje się ja na specjalnym papierze o odpowiedniej gramaturze. Spełniają swoje zadanie i wyglądają dobrze, niemniej należy mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie szczególnie trwałe.

Fototapety papierowe podatne są na działanie wilgoci i promieni UV. Zastosowane w jasnych pomieszczeniach mogą zacząć z czasem tracić kolor. Aby zwiększyć trwałość fototapety stosuje się różne warstwy ochronne. I tak, fototapeta może być powleczona flizeliną (włókna syntetyczne), winylem (polichlorek winylu) lub lateksem. Powlekanie zwiększa odporność fototapety i zabezpiecza ją przed wilgocią.

Fototapety powlekane są dużo odporniejsze na ścieranie. Innym parametrem różniącym fototapety jest sposób wykończenia. Wykończenie może być gładkie, z połyskiem, co daje wrażenie wyrazistych kolorów, albo matowe, czy wręcz strukturalne. Te ostatnie nie odbijają tak światła i są dobrze widoczne niezależnie od kąta patrzenia. Ponadto stosuje się różne systemy montażu fototapet. Jedne są przyklejane, inne posiadają klej aktywowany wodą. Istnieją też fototapety samoprzylepne, ale ich aplikacja wymaga pewnej wprawy.

Nieważne, na jakie rozwiązania się zdecydujemy, fototapeta jest w stanie znacząco uatrakcyjnić każde wnętrze.