Pompa ciepła. Różne systemy.

Pompa ciepła używana jest do ogrzewania domu lub do produkcji ciepłej wody użytkowej, albo obu naraz, wykorzystując przy tym glebę, wodę lub powietrze.

To urządzenie działa z wolnych i niewyczerpywalnych zasobów tzw. zielonej energii oraz przyczynia się do znacznego zmniejszenia zużycia paliw kopalnych w tym emisji gazów cieplarnianych, które są częściowo odpowiedzialne za globalne ocieplenie. W gospodarstwie domowym pozwala natomiast na znaczne oszczędności poprzez ograniczenie zużywania tradycyjnej energii.

Działanie
Podstawową zasadą działania pompy ciepła jest pobieranie ciepła z tak zwanego "zimnego" źródła, jakim jest ziemia w ogrodzie, powietrze z otoczenia zewnętrznego lub woda z podziemnego zwierciadła wody. Zadaniem pompy ciepła jest podniesienie temperatury odzyskanego w ten sposób ciepła, a następnie zwrócenie tego ciepła do domu w celu jego ogrzania. Pompa ciepła pracuje w obiegu zamkniętym, w którym krąży czynnik chłodniczy, tzn. wytwarza zimno. Pompa ciepła składa się z czterech elementów, parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego, przez które ciecz przechodzi w stanie ciekłym lub gazowym. Wartości kaloryczne wychwycone z ziemi, powietrza lub wody przez pompę ciepła przechodzą przez cztery etapy, zanim zostaną przekształcone w ciepło do ogrzewania domu lub produkcji ciepłej wody.
 
Etap-1
Ciepło pobierane z powietrza na zewnątrz domu lub też z wnętrza pomieszczeń jest przekazywane do czynnika chłodniczego, który zamienia się w parę.
Etap-2
Parujący czynnik chłodniczy przechodzi przez elektrokompresor, który za pomocą wytworzonego  ciśnienia podnosi temperaturę czynnika chłodniczego w bezpiecznej i bez emisyjnej reakcji.
Etap-3
Podgrzany płyn przekazuje swoje ciepło do wody w obiegu grzewczym, do wody użytkowej lub bezpośrednio do powietrza w miejscu, które ma być ogrzane.
Etap-4
W końcowym etapie zawór redukcyjny pompy ciepła obniża ciśnienie cieczy, która stopniowo zamienia się powrotnie do stanu parowego.

TYPY POMP CIEPŁA

Gruntowe
Gruntowe pompy ciepła pracują z kaloriami, które dostają z ziemi lub z wody gruntowej. Ciepło jest pobierane za pomocą rur zakopanych w ziemi. Kolektory te mogą być umieszczane w ziemi w pozycji poziomej lub pionowej. Nie wolno instalować tego pierwszego w odległości mniejszej niż 2 metry od drzew i 3 metry od fundamentów domów, studni, szamb lub systemów odwadniających. Kolektory poziome są trudniejsze w montażu. Pompy ciepła do wód gruntowych są również częścią gruntowych pomp ciepła. Są one często określane jako pompy ciepła woda-woda. Wymagają one jednego lub dwóch odwiertów o głębokości od 30 do 100 metrów. Praca ta podlega ścisłym przepisom lokalnym i krajowym.

Aerotermalne
Te pompy ciepła odzyskują kalorie obecne w powietrzu i wytwarzają ciepło. Ich instalacja jest prosta, ponieważ nie wymagają one zakopywania żadnych czujników ani specjalnych zezwoleń. Powietrze wykorzystywane przez Aero-termiczne pompy ciepła to powietrze zewnętrzne lub pochodzące z wnętrza domu. Szczególną cechą tych typów pomp ciepła jest to, że muszą one być zawsze sprzężone z elektrycznym pomocniczym systemem ogrzewania, który przejmuje funkcje, gdy temperatura zewnętrzna jest zbyt niska (-10 do minus -20°C) i nie pozwala już na normalną pracę pompy ciepła. Tego rodzaju pompy zainstalowane na zewnątrz domu mogą być głośne i uciążliwe dla bliskiego sąsiedztwa.

Odwracalne
Ten typ pompy ciepła jest stosowany w okresie letnim do chłodzenia domu. Jej system operacyjny jest odwrotny do tego, który działa w zimie: pompa ciepła pobiera kalorie z domu i odrzuca ciepło na zewnątrz.
Niezależnie od typu, pompa ciepła jest podłączona do określonych urządzeń w celu rozprowadzenia wytwarzanego przez nią ciepła. Jeśli chodzi o ogrzewanie, może być ono stosowane z niskotemperaturową instalacją ogrzewania podłogowego, z niskotemperaturowymi grzejnikami (woda o temperaturze od 45 do 50°C), z wentylatorami wodnymi, które filtrują i rozprowadzają powietrze w pomieszczeniach za pomocą wentylatora, lub z wentylatorami rozprężnymi, które rozprowadzają powietrze ogrzane czynnikiem chłodniczym do pomieszczenia.

WNIOSKI
Pompa ciepła może również produkować ciepłą wodę użytkową za pomocą bezpośrednio podłączonego do niej zbiornika, który odzyskuje część ciepła z cieczy lub za pomocą termodynamicznego podgrzewacza wody, który jest niezależnym urządzeniem składającym się ze specjalnej pompy ciepła i zbiornika akumulacyjnego.
 

Nasze Publikacje

Gdzie Mieszkać?

O tym, jak wybrać miejsce swoich marzeń i nie popełnić życiowego błędu + studium przypadku + test aklimatyzacji

Książka `Gdzie Mieszkać?` odsłania tajemnice wyboru idealnej lokalizacji, wzbogacając je o inspirujące historie i praktyczne wskazówki. Dostarcza wyjątkowych narzędzi, niezależnie od tego, czy jesteś na etapie poszukiwania swojego pierwszego lokum, czy też rozważasz przeprowadzkę. Czerp z doświadczeń innych, unikaj błędów i zyskaj pewność, że Twój wybór jest trafny. 
 

Autor książki, Jacek Krzysztoń, dzięki 25-letniemu doświadczeniu w sprzedaży nieruchomości, zyskał od swoich klientów bezcenne informacje zwrotne niedostępne dla przeciętnych osób. Jego obszerna praca i pasja do pomagania innym w wyborze idealnego miejsca do życia skoncentrowane są w tej unikalnej książce. Krzysztoń, wykorzystując zdobytą wiedzę i praktykę, przedstawia nam dynamiczny i często niezrozumiały świat nieruchomości, wyjaśniając w sposób bardzo przystępny jego kluczowe elementy.
 

Zobacz więcej

7 sposobów na własny dochód pasywny

Wolność i niezależność finansowa...

Dochód pasywny jest dochodem, który nie wymaga stałego zaangażowania w pracę i stanowi przeciwieństwo pracy tradycyjnej, wykonywanej przez osiem godzin dziennie.
 

Książka 7 Sposobów na Własny Dochód Pasywny to istny przewodnik, który pomaga zrealizować marzenia o wolności finansowej. Ta książka dostarcza praktycznych narzędzi do generowania dochodu pasywnego, umożliwiając Ci życie, o jakim marzyłeś. W siedmiu rozdziałach autor omawia różne formy dochodu pasywnego. "7 Sposobów na Własny Dochód Pasywny" to drogowskaz do finansowej niezależności, ukazujący sukcesy, ale również błędy i zagrożenia na tej drodze. Ale to nie koniec.

Książka pokazuje, jak skutecznie zarządzać źródłami dochodów pasywnych, utrzymując samodyscyplinę i skupienie na finansowych celach. Przyjdź do świata finansowej wolności. Odkryj "7 Sposobów na Własny Dochód Pasywny" i inwestuj w swoją przyszłość dziś!
 

Nowoczesny Przedsiębiorca

101 narzędzi i wskazówek biznesowych dzięki którym wyprzedzisz konkurencję

Czy jesteś gotowy na transformację swojego przedsiębiorstwa i prześcignięcie swojej konkurencji? `Nowoczesny Przedsiębiorca` to książka, która dostarczy Ci narzędzi do zdobycia tej przewagi w świecie szybkich zmian i stale rozwijającej się technologii. 
 

Wskazówki zawarte w tej książce pozwolą Ci odkryć korzyści płynące z bycia nowoczesnym przedsiębiorcą, zrozumieć siłę innowacji, opanować najnowsze strategie i narzędzia marketingowe oraz efektywnie wykorzystać instrumenty finansowe. Ta książka, wypełniona doświadczeniem wieloletnich praktyków i gigantów biznesu, nie unika trudnych tematów. Dowiesz się np. jak poradzić sobie z negatywnym nastawieniem pracowników do zmian. A może zastanawiasz się, dlaczego upadły takie giganty jak Nokia, Blackberry, Sears, Blockbuster czy Kodak? 
 

Nowoczesny Przedsiębiorca` oferuje 101 skutecznych sposobów na efektywną transformację swojego przedsiębiorstwa oraz zdobycie przewagi na lokalnym i globalnym rynku. Zanurz się w lekturę i odkryj, jak daleko możesz przesunąć granice swojego biznesu. Do Dzieła!
 

Zobacz więcej

Inwestuj w Mieszkania pod Wynajem

Sprawdzone sposoby na korzystny zakup i sprawne zarządzanie najmem

Czy marzysz o niezależności finansowej, ale nie wiesz, jak ją osiągnąć i od czego zacząć? Książka napisana przez praktyka "INWESTUJ W MIESZKANIA POD WYNAJEM" to Twój przewodnik do świata nieruchomości, który pozwoli Ci zrealizować te marzenia. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym inwestorem czy już doświadczonym graczem na rynku nieruchomości, ta książka dostarczy Ci kompleksową wiedzę niezbędną do skutecznego inwestowania.
 

Znajdziesz tu wszystko, od podstaw rynku nieruchomości, przez analizę finansową, wybór lokalizacji i rodzaju mieszkania, aż do procesu zakupu i przygotowania mieszkania do wynajmu. Jeżeli już inwestujesz, ale chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę, zoptymalizować koszty inwestycji czy przeprowadzić skuteczną rekrutację najemców, również znajdziesz tu coś dla siebie.
 

Książka jest przede wszystkim inspiracją do działania. Zacznij swoją podróż ku finansowej niezależności już dzisiaj. Pamiętaj, że droga do sukcesu zaczyna się od pierwszego kroku.
 

Jak korzystnie sprzedać swoją nieruchomość?

Sprawdzone sposoby na szybką sprzedaż i osiągnięcie lepszej ceny

Poradnik `Jak korzystnie sprzedać swoją nieruchomość?` to kompendium wiedzy powstałe na bazie wieloletniego doświadczenia jego autora, z ponad tysiącem dokonanych osobiście transakcji. Oprócz wartościowych porad czytelnik znajdzie tu prawdziwe historie, które obrazują po prostu grzechy najczęściej popełniane przez niedoświadczonych w negocjacjach kontrahentów. Wyeliminowanie tych błędów już w pierwszej fazie procesu sprzedaży i zastosowanie się do proponowanych rozwiązań z pewnością zaowocuje nie tylko szybszym zawarciem transakcji, ale i osiągnięciem lepszej ceny.
 

Z poradnika dowiesz się m.in.: - Jak bezpłatnie wycenić swoją nieruchomość? - Za ile wystawić na początek? - Remontować czy zostawić tak jak jest? - Bez pośrednika: gdzie ogłaszać,  jak napisać dobre ogłoszenie i zrobić odpowiednie zdjęcia, jak kontrolować media (Internet i prasę)? - Z pośrednikiem: jak wybrać pośrednika i kontrolować jego działania, jaką wybrać umowę – na wyłączność czy bez? - Jak wynegocjować dobrą cenę?
 

Zobacz więcej