Piece opalane drewnem

Piece na drewno produkowane dawniej były mało wydajne i wręcz niebezpieczne. Zadymiały mieszkanie, groziły zaczadzeniem, a w niebo wysyłały czarną sadzę.

Dzisiejsze piece na drewno spełniają wymagania ochrony środowiska, zużywają mniej opału i są bezpieczne pod warunkiem, że prawidłowo się je zainstaluje i eksploatuje.

Nowa generacja pieców
Nowe piece różnią się wzornictwem, kolorem, można je zainstalować niemal w każdym domowym pomieszczeniu. Niektóre nadają się do wbudowania w kominek. Najważniejszą jednak ich cechą jest niewielka emisja szkodliwych dla środowiska spalin. Aby to osiągnąć, wprowadzono dwie innowacje techniczne: katalityczne dopalanie spalin i dopalanie bez udziału katalizatora. Powstała nowa generacja opalanych drewnem urządzeń grzewczych, które mniej zanieczyszczają środowisko, wytwarzają też mniej substancji smolistych (m.in kreozotu) -ubocznych produktów niepełnego spalania drewna, odkładających się w przewodach kominowych, które mogą wywołać pożar. Mniej szkód dla środowiska powodują piece opalane brykietami drzewnymi i peletem. Brykiety wytwarza się z wysuszonych i sprasowanych trocin, wiórów i innych odpadów drzewnych. Pellety produkuje się z tego samego materiału, który jest wstępnie granulowany. To czyste i wydajne paliwo, popularne tam, gdzie jest tańsze niż drewno opałowe.

Dobra instalacja
Piece powinny mieć atest. Instaluje się je zgodnie z instrukcją wytwórcy i planem budowy, który spełnia wymagania prawa budowlanego. Piec trzeba podłączyć do murowanego komina z przewodem dymowym z kształtek ceramicznych lub komina murowanego z wkładem ze stali nierdzewnej, albo do stalowego komina prefabrykowanego, także z atestem. Jeśli piec ustawiamy na podłodze z materiału palnego, podłóżmy pod spód warstwę ochronną z materiału niepalnego, o grubości nie mniejszej niż 9,5 m, albo blachę metalową o grubości minimum 6,5 mm. Musi ona sięgać 46 cm przodu pieca oraz po 20 cm z boków i z tyłu. Żeby spalanie i ciąg w przewodzie dymowym były odpowiednie, do pieca powinno stale dopływać świeże powietrze. W nowych, szczelnych domach trzeba przeprowadzić próbę, czy ilość dopływającego powietrza jest wystarczająca. Można też nabyć piec wyposażony w specjalne przewody, zasysające świeże powietrze z zewnątrz.